Zmysły a odbiór świata. Integracja Sensoryczna przedszkolaka

Nasze zmysły, to klucz do prawidłowego odbioru świata. A co, jeśli odbieramy coś „za mocno” lub „za słabo” Zaczynamy unikać niesprzyjających okoliczności, albo prowokować wystąpienie tych, których mamy niedosyt. To krótkie streszczenie problemów z integracją sensoryczną. Tak też wygląda ten proces u dzieci. Obserwujemy wówczas różne zachowania służące zaspokojeniu lub uniknięciu działania określonych bodźców. Spotkałeś/aś się z dzieckiem zatykającym uszy podczas przedstawienia w przedszkolu albo z dzieckiem wąchającym lub liżącym rzeczy nie będące jedzeniem?

Naszym zadaniem więc, jako nauczycieli, jest dostarczenie odpowiednich bodźców, tak aby uporządkować działanie systemu nerwowego przedszkolaka, w tym ważnym okresie jego życia.

Podczas szkolenia usystematyzujesz swoją wiedzę dotyczącą zmysłów, dowiesz się o ich roli w rozwoju małego dziecka. Pokażę Ci narzędzia ułatwiające obserwację przetwarzania sensomotorycznego u dziecka w grupie przedszkolnej oraz nauczę jak wykonywać proste ćwiczenia wspierające procesy integracji sensorycznej Twoich podopiecznych.

Dorota Pąk
Zmysły a odbiór świata. Integracja Sensoryczna przedszkolaka.

Jestem pedagogiem, fizjoterapeutką i terapeutką Integracji Sensorycznej. Na co dzień współpracuję z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, przedszkolem integracyjnym oraz uczelnią wyższą. Moja praca to diagnoza i terapia SI, gimnastyka ogólnorozwojowa, ćwiczenia Ruchu Rozwijającego wg. Weroniki Sherborne, terapia ręki, integracja odruchów oraz warsztaty masażu Shantala. Na co dzień pracuję z dziećmi od 1 do 12 roku życia. Bardzo lubię odkrywać świat na nowo, oczami dziecka!

Premiera szkolenia: październik 2019